Осмото по ред издание на годишния доклад „Бележник 2019: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?“ беше представено днес в София и в още седем града в страната.
Докладът се изработва от Национална мрежа за децата – обединение на 152 граждански организации от цялата страна, които работят за и с деца и семейства. Той прави преглед на основните политики, насочени към благосъстоянието на децата в България. Автори са 30 експерти, които ежедневно са на терен и работят директно с деца и семейства в цяла България. Калина Христова от НАРУ представи частта Приобщаващо образование.
За трета поредна година докладът включва и мнението на над 460 деца, млади хора, родители и професионалисти. Целта е да разберем какъв е животът на децата, на техните родители и как се справят професионалистите, чиято роля е да ги подкрепят – учители, здравни и социални работници и др. Така, заедно с експертната гледна точка, се показват и впечатленията, нагласите и очакванията на обикновените хора. Без претенции за представителност и изчерпателност, в края на 2018 и началото на 2019 г., участниците във 31 фокус групи и онлайн анкета, споделиха факти за своя живот и мненията си за публичните услуги в областта на здравеопазването, образованието, правосъдието и семейството. Тази година двата доклада – този с оценките на експертите, и този, с мнението на децата, родителите и професионалистите – са представени в една обща книжка. Тя включва и автентични мнения на деца, набрани чрез допитвания, проведени от младежи от Национален Юрочайлд форум – България (НЕФ) и от децата в младежка мрежа „Мегафон“.
Бележник 2019 отбелязва лек напредък в грижите за децата, който се отразява и в по-високата обща оценка на държавата. Тази година тя е Среден 3,31 – което е най-високата оценка до момента през осемте години, в които се изработва докладът.