Форумът се проведе днес, 24 февруари 2017 г., в столичния хотел „Балкан“ и събра на едно място над сто представители на бизнеса от различни сектори на икономиката и представители на основните политически сили. Събитието беше открито от проф.Огнян Герджиков, министър-председател на България.

Целта на дискусията бе да се очертаят възможните пътища за решаване на важни за бизнеса проблеми в сферата на: административна реформа образование и пазара на труда, обществени поръчки и ефективно използване на обществения ресурс От страна на политическите сили в дебата се включиха: Валери Жаблянов, Жельо Бойчев и Стоян Мирчев от БСП, Делян Добрев и Милена Дамянова от ГЕРБ, и Петър Чобанов от ДПС.

Калоян Дамянов от НАРУ зададе два въпроса свързани с политиките по образование на присъстващите политици. 

На въпрос от НАРУ, какъв процент от БВП (брутен вътрешен продукт) ще заложат партиите за образование се получиха следните отговори:

Милена Дамянова, ГЕРБ: 

Приоритетна политика на ГЕРБ в следващия мандат ще бъде образованието. Предвижда се в края на пълен 4 годишен мандат двойно увеличение на учителските заплати. Не се ангажираме с точен процент от БВП, защото държим да си изпълняваме обещанията, но в никакъв случай няма да е по-малък от настоящия, по-скоро ще е по-висок. В момента средната заплата в сектор образование е 940,00 лв. 

Стоян Мирчев, БСП:

БСП залага най-висок дял за образование при евентуален управленски мандат – 5% от БВП, и 1% за наука. Ревизия на някои спорни разпоредби в закона за предучилищното и училищното образование.Социалистите са за увеличение на учителските заплати с 40% до края на мандата и гарантиране на по-високи минимални възнаграждения за младите учени, които сега са равни на тези на хигиенистките в БАН.

Петър Чобанов, ДПС:

ДПС  залага особено много на цифровизацията в своята платформа, която осигурява съвременна връзка между образованието, науката и бизнеса. Предвиждат сериозно увеличение на средствата за образование обвързани с качеството.

На втори въпрос от НАРУ, предвиждат ли партиите форми на адаптирана заетост за млади хора със специални образователни потребности след като завършат училище бяха дадени следните отговори:

Милена Дамянов, ГЕРБ: Както е известно в модерния закон за предучилищно и училищно образование, който предложи нашата политическа сила много сериозен ангажимент беше поет към децата със специални образователни потребности и не само тези деца, а всички които имат нужда от допълнителна подкрепа. Беше въведено приобщаващо образование. Предвиждаме засилване на часовете по предприемачество още в училище, за да може децата да получават по-добро място на пазара на труда, включително и тези със специални образователни потребности.

Стоян Мирчев,БСП: Социалистите не са против всички разпоредби в закона за предучилищно и училищно образование, точно в частта за децата със специални образователни потребности напълно подкрепяме. Със сигурност ще се предложат и мерки за подкрепа на заетостта на младите хора с различни увреждания.

Петър Чобанов, ДПС: Нашата политическа платформа е отворена. Предложението за адаптирана заетост на хората със специални образователни потребности е много добро и то ще намери място в нашата програма за което благодарим.