Управителния съвет на НАРУ разгледа постъпилите писма от цялата страна,  относно приетия на първо четене проект на Закон за предучилищно и училищно образование. Въпреки множеството критики и предложения отправени от различни посоки ние не видяхме дебат в Народното събрание, нещо повече най-големия проект на закон внасян до сега беше приет едва с 81 гласа, което е значително под средния брой народни представители.

Както е известно НАРУ изпрати свое становище с множество препоръки, както към Министерство на образованието, младежта и науката, така и към ресорната комисия в Народното събрание.  Въпреки мнението на Председателя на Комисията г-н Огнян Стоичков за необходимостта от повече възможности за обсъждания, както и специално за политиките относно децата със специалните образователни потребности и призивите за предпазливи действия, управляващите имат намерения в най-бърз срок да приемат този закон, като оставят само 10 дни за обсъждане между двете четения.

Изумление буди, че народните представители не са били запознати с финансова обосновка на предлагания проект, както и с план за действие и стратегия за неговото прилагане в практиката.

НАРУ ще продължи да настоява за диалог и за вземане в предвид на нашите препоръки, защото този закон има значение за всеки български гражданин и поставя основаната на цялата образователна структура. Само с добри пожелателни текстове не може да се постигне образователна реформа, а още по-малко приобщаващо образование.

НАРУ се присъединява към становището на Сдружението на общините, както и към мнението на Съвета за интеграция на хората с увреждания към Министерски съвет за необходимост за промени по предлагания текст, също и към становището на Национална мрежа за децата.

В тази връзка НАРУ реши да започне Национална подписка „ЗА ЗАПАЗВАНЕ СТАТУТА НА РЕСУРСНИТЕ ЦЕНТРОВЕ“ , считаме за важно да се продължи развитието на вече доказали своята работа образователни структури, още повече след като официално се разбра, че Общините имат силни притеснения за възможностите си да обезпечат такава дейност.  Също стана ясно, че няма никакви препоръки относно дейността на Ресурсните центрове от страна на Европейската комисия, точно обратно те са създадени в резултат на такива препоръки за липса на достатъчна подкрепа и възможности за децата в общообразователните училища в предприсъединителния период на страната към ЕС.

НАРУ ще продължи да е отворена за всякакви разговори с всички организации и държавни структури, които вярват, че  децата на България заслужават  професионален отговор на въпросите свързани с интеграцията и развитието и качеството на средното образование.

Всеки, който желае да ни подкрепи, може да се обърне към Регионалните секции на НАРУ и да положи своя подпис.

Допълнителни материали:

1.Разговор с Председателя на Комисията по образование в Народното събрание;

2.Публикация за притеснението на Сдружението на общините

3.Становище на НАРУ;

4.Становище на НМД;

5.Мнение на национално представителните организации на и за хората с увреждане в България;