Фирми, които отпускат стипендии на ученици от горния курс или студенти, ще ползват данъчни облекчения. Това е записано в промените на Закона за корпоративното подоходно облагане, които депутатите приеха на първо четене.
Целта на промените е да се стимулира наемането на младежи на работа заради високия размер на безработицата сред тях, пишат вносителите на законопроекта група народни представители от левицата.
Предвижда се законът да влезе в сила от 1 януари 2014 година.  В мотивите си вносителите посочват още, че Европейската комисия и „Евростат“, както и данните от българските държавни органи показват високи темпове на нарастване на младежката безработица, а законопроектът стимулира ранното свързване на бизнеса с ученици и студенти чрез използване на формата на стипендиите. По този начин се осигурява възможност за първо работно място на младите хора, намаляване на разходите за социално подпомагане, а като цяло се намалява и бедността, се отбелязва в мотивите.
Текстът важи в случаите, когато фирмата е отпускала стипендия за не по-малко от 12 и не повече от 24 последователни месеца. Получилите я не трябва да са ученици или студенти в последните два курса на редовно обучение и да не са навършили 25 г.Друго изискване е професията на студента или ученика да има приложение в съответното предприятие.Компаниите имат право да намалят облагаемата си основа с размера на изплатените стипендии. Това може да стане еднократно в годината, през която изтича първият 12-месечен период.

НАРУ ще направи предложения между първо и второ четене на законопроекта за включване на текст свързан със специални облекчения за предоставяне на стипендии за ученици и студенти със специални потребности. В предложението ще се включи текст със специален пакет за адаптиране на работно място в съответното предприятие или организация. По този повод от организацията ще организират работна среща с представители на социалната комисия в Народното събрание.