Новите технологии могат да се използват и за доста по-полезни неща от компютърните игри и часовете безсмислени чатове. Така например ще се опитам да ви представим тяхното място в обучението на децата със специални образователни потребности.
Технологии за деца от аутистичния спектър
Децата с аутизъм много често не развиват типичните комуникативни умения. Понякога може да отнеме години преди тези деца да започнат да използват общоприетите езикови средства. Това, че едно такова дете не може да говори, като нас не означава, че той или тя няма какво да ни каже.
И точно тук е мястото да използваме революцията в електрониката. Вече много години се използва системата PECS, която се поставя от Скинър и представлява система от карти с картинки и думи, които подпомагат комуникацията с аутистичните деца. Сега обаче е по-лесно с множеството електронни приложения, които се поддържат под Mac и пoд Android може да комуникирате по-лесно и по-забавно с тези деца. Благодарение на тези технологични решения, вече ще е удоволствие за вашето дете да изразява своите емоции и желания. Необходимо е само да имате преносим компютър или таблет.
Ето, някои от тези чудесни приложения /apps/: тук и тук
Технологични решения за деца с нарушение на слуха
Децата с нарушения на слуха има затруднения в интеграцията в училище, поради необходимостта от допълнителни умения от страна на учителите и децата, за да комуникират с тях. За съжаление много от тези деца, а и техните съученици и учители нямат възможност лесно да научат жесто-мимичния език. Това може да накара децата да се чувстват подтиснати и неразбрани. Днес, обаче с новите технологии е много лесно да учим жесто-мимика, както самите деца, така и техните родители и учители. Тези устройстват показват в клипове, различни знаци и изрази. Освен това вече се разработват и компютърни преводачи, които могат да разчетат по жестовете какво ни казва детето и да го преведат, както и обратното да преведат нашата реч на жестомимичен език. Повече от тук.
Технологии за зрително затруднени ученици
Незрящите ученици често са изправени пред редица затруднения в общообразователната среда.Новите технологии дават възможности много по-лесно да преминава тяхното обучение и комуникация. Така например повечето ученици учат математиката визуално, което затруднява децата с нарушение на зрението. Вече обаче тук са говорещите калкулатори и софтуер. Децата вече могат да разполагат със скенери, които да им четат всеки писмен текст.
Технологии за деца с обучителни затруднения
Децата с различни обучителни затруднения също могат да се възползват от различни компютърни технологии. Програмата PenFriend например, помага на деца с дислексия. Този софтуер осигурява помощ за деца, които допускат грешки при писане. Тя също предлага решения за деца с физически и ментални затруднения.
Повече от тук
ИНФОРМАЦИЯ ОТ БЛОГЪТ НА КАЛОЯН ДАМЯНОВ