Заместник-министърът на образованието и науката г-жа Мукаддес Налбант откри Националната конференция „Седем години Ресурсни центрове-гаранция за равен достъп до образование“. В своето слово г-жа Налбант припомни, че началото на ресурсните центрове преди седем години не е било лесно и е имало значителни съпротиви, но сега седем години след това се е разбрало, че тези усилия са си стрували в името на това близо 13 000 деца и ученици със специални образователни потребности да получат възможност за равен достъп до образование.В началото на този процес е имало само около 200 ресурсни учители в цялата страна, в момента те са над 1200. Мукаддес Налбант получи множество поздравления и емоциални пожелания, защото в качеството си на заместник министър през 2006 година, отново тя е била човекът, който не е пожалил усилия, за да направи реалност съществуването на ресурсните центрове съвместно с много други специалисти, неправителствени организации и училищната общност.

В началото на събитието Росица Атанасова, началник-отдел „Контрол по правата на детето“ от Държавната агенция за закрила на детето прочете поздравителен адрес от г-жа Ева Жечева, Председател на ДАЗД.

Повече от 300 ресурсни учители, общообразователни учители и възпитатели, неправителствени организации, университетски преподаватели, студенти и доброволци участваха в двудневната конференция.

В Конференцията се включи и г-н Атанас Петков, Зам.-Областен управител на Пловдив, който се обърна към професионалната общност с „Поздравления герои“ имайки в предвид сериозните усилия, които са направени от ресурсните учители и специалисти на ресурсните центрове, за да може все повече деца със специални образователни потребности да намират място в общообразователната среда.

През втората част на Конференцията се включи и г-н Ивайло Калфин, Член на Европейския парламент. Калфин определи професията на ресурсните учители, като благородна и честити седмия рожден ден на Ресурсните центрове в страната като под§ерта, че първите 7 години са най-важни. Българският представител в Европарламента покани членове на НАРУ да вземат участие в предстоящата среща за представяне на дуалното образование, благодарение на което се съчетават трудова заетост и обучение в последните класове на училище и е отлична възможност за професионално ориентиране и реализация на младежите със специални потребности.

Двама от най-ключовите академични лектори по специална педагогика в България, проф.Владимир Радулов СУ „Климент Охридски“ и проф.Дора Левтерова ПУ „Паисий Хилендарски“ представиха академични доклади за необходимостта от развитие на дейността на ресурсните учители и ресурсните центрове.

д-р Калоян Дамянов, Председател на НАРУ представи конкретни дейности в бъдещето развитие на ресурсните центрове, като наблегна на необходимостта от появата и на втори учители в класната стая, които биха могли да се сериозен ресурс за включващо обучение в подкрепа не само на децата със специални потребности, но и на всички деца.

Деца подпомагани от Ресурсен център-Пловдив представиха балетни фрагменти и изпълнение на флейта.

Конференцията на НАРУ идва във важен момент в, който държавата поставя, като национален приоритет развитието на образованието и науката. В тази посока по време на събитието специалистите обсъждаха и конкретни предложения за ново училищно законодателство.