Българските учители са в дъното на европейската таблица по ниво на възнагражденията, следвани плътно от румънските си колеги, става ясно от съобщение на Европейската комисия. През учебната 2011/2012 г. действителната средна заплата в България е била 4780 евро годишно, в Румъния е 4995 за учителите в предучилищната и началната степен и 5078 за преподавателите в прогимназиалния и гимназиалния курс. Данните за годишните заплати на учителите и директорите на публичните училища през учебната 2011/2012 г. са публикувани в доклад на европейската мрежа „Евридика“ и бяха разпространени вчера по повод Международния ден на учителя. 

България е сред 16-те държави, които намалиха или замразиха учителските заплати в отговор на икономическата криза. Възнагражденията на педагозите у нас не са се променяли отпреди кризата. В групата на държави със замразени заплати са още Кипър, Естония, Франция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Обединеното кралство, Хърватия и Лихтенщайн. Най-засегнати от бюджетните ограничения и мерките за икономии са учителите в Ирландия, Гърция, Испания, Португалия и Словения, чиито заплати са намалени. Румъния попада в групата на държавите, в които учителите получават ръст на доходите – в резултат на общо повишение на заетите в публичния сектор или в резултат на реформа на учителските заплати. С ръст на заплатите са преподавателите в средните училища в Белгия, Чехия, Дания, Норвегия, Исландия, Малта, Австрия, Полша и Финландия. В тази група е и Люксембург, където учителите получават най-високите възнаграждения в цяла Европа. Средната заплата за година там варира между 90 526 и 104 049 евро.

Едва половината от проучените държави предоставят на учителите допълнителни възнаграждения в зависимост от постиженията на учениците, се отбелязва в доклада. България е една от държавите, които предвиждат такива бонуси, заедно с Чехия, Дания, Естония, Гърция, Австрия, Полша, Румъния, Финландия, Швеция и др. В Европа максималното възнаграждение на най-опитните учители обикновено се равнява на две минимални заплати за новопостъпващи. Учителските организации се опасяват, че по тази причина младите хора да обърнат гръб на професията.

ПОЗИЦИЯ 

„Учителите имат определящо място в живота на децата. Всички знаем, че те могат да окажат решаващо влияние и върху тяхното бъдеще. Възнагражденията на учителите и техните условия на труд следва да са основен приоритет, за да бъдат привлечени и задържани в тази професия най-добрите“, заяви еврокомисарят по образованието Андрула Василиу. Според нея обаче е задължително класните стаи да са добре оборудвани, а мнението на учителите да се отчита, когато се модернизират учебните програми и се провеждат реформи.

www.segabg.com