От 22 до 26 февруари, в градовете Вилнюс и Каунас, Литва се състоя обучението „Social Entrepreneurship for unique youths“ по проект „Cande“ на Национална асоциация на ресурсните учители. Проектът обединява 7 организации от България, Турция, Литва, Италия, Румъния и Англия. Събитието беше организирано от Европейски институт по социално предприемачество и иновативни модели – Литва. Те са най-голямата организация в Литва, която работи в сферата на социалното предприемачество.
14-те участника бяха представители на седемте организации-партньори по проекта, като НАРУ беше представена от Атанас Димитров – координатор на проекта и Мария Маденова – координатор на мобилна група в РЦПППО-София-град.
Целта на тренингите беше да се подготвят организациите да започнат свой социален бизнес за производство на декоративни свещи. По проекта ще бъдат изградени седем социални предприятия, в които ще работят младежи с интелектуални затруднения. Работилниците вече функционират експериментално в България, Румъния и Турция.
През първите два дни бъдещите социални предприемачи посетиха най успешните добри практики в Литва, в които работят младежи с увреждания – Ресторант „Мано Гуру“ във Вилнюс, център „Панара“, отново във Вилнюс, които помещава над 10 работилници за различни занаяти. Учебна визита имаше и в Център „Года“ -унилален спа комплекс обслужван от хора с увреждания.
Следващите дни под формата на семинари бяха представени уменията, които трябва да развием за да бъдем социални предприемачи, различните бизнес подходи, и методите за управление на качеството. Беше отделено специално внимание на т. нар стори телинг, който е ключов фактор в успеха на всяко едно социално предприятие.
Атанас Димитров от НАРУ изнесе презентация за предстоящите дейности по проект „Candle“ и организацията на работата в отделните страни през следващите месеци.
Мария Младенова представи дейността на Ателието за свещи в РЦПППО-София-град, което се посещава от 18 деца и младежи с увреждания.
През последните два дни на събитието беше разработен дизайн на бизнес план за 7-те социални предприятия за свещи. Бизнес планът беше разработен с помощта на някои от най добрите литовски експерти в тази сфера – Симона Шимулита и Неринга Стропута.
Участниците имаха възможност да посетят и най голямото събитие за социално предприемачество в Литва – ChangeMakersON, което беше отразено на европейско ниво. По време на ChangeMakersON, групата на проект „Candle“ представи своята идея пред 10-членно жури и пред многобройна публика.
Проект „Candle“ на НАРУ е финансиран от Програма Еразъм+ на Европейската комисия, Ключова дейност 2 и е на стойност 73 370 евро.