Европейската комисия прие нови ключови инициативи, които целят да спомогнат изграждането на приобщаващи и кохезивни общества
С цел доразвиване на визията, представена на срещата на върха по социалните въпроси в Гьотеборг през ноември 2017г., касаеща въпроса как образованието и културата могат да подпомогнат една приобщаваща, последователна и конкуретноспособна Европа, Европейската Комисия прие три важни инициативи: една, касаеща общите ценности в образованието, една за компетенциите на ученето през целия живот и една за ролята на образованието и обучението в подпомагане на европейците да се адаптират към предизвикателствата и възможностите, които ни заобграждат в дигиталната епоха, в която живеем.
Трите инициативи са:
- Препоръка на Съвета относно ключови компетенции за учене през целия живот
- План за изпълнение на дигитално образование
- Препоръка на Съвета относно общи ценности, приобщаващо образование и европейското измерение на преподаването.
Тибор Наврачич, еврокомисар по образованието, културата, младежта и спорта, заяви:
„Системите на европейското образование и обучение трябва да дават на хората от всякакъв етнически и социален произход правилните компетенции, за да могат да се развиват в професионален план, а също така и да създаде у тях чувство за гражданска позиция и да ги направи ангажирани граждани. Ние трябва да впрегнем потенциала на образованието с цел да се насърчи социалната кохезия и чувство за принадлежност. За да се случи това обаче, ние трябва да създадем наши общи ценности и да се уверим, че образованието дава възможност на всички ученици да изживеят тяхната европейска идентичност в цялото ѝ разнообразие, да научат повече за Европа, за другите европейски държави и за самите себе си.“
Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество, добави:
„Дигиталната епоха се разширява и прониква във всички сфери от нашия живот, като това не се отнася само до хората, които работят в айти сектора, които трябва да бъдат осведомени за дигиталната трансформация. Липсата на дигитални умения е факт. Докато 90% от бъдещите професии изискват някакво ниво на дигитална грамотност, 44% от европейските граждани страдат от липса на базови дигитални компетенции. Планът за действие на дигитално образование, който предлагаме днес ще помогне на европейците, образователните институции и образователните системи да подобрят способността за адаптация към живот и работа в все повечето на брой дигитални общества.“
Източник: http://ec.europa.eu