С обучителен комплект „Връстници за приобщаване: Инструментариум за повишаване капацитета на младежките НПО за интеграция на младежи със зрителни увреждания в учебните дейности“, се обръщаме към младежките работници и обучители, като им предлагаме теоретични и практически инструменти, които да използват при обучение и организиране на дейности за хора със зрителни увреждания. Този обучителен комплект предоставя методи и инструменти за:
• По-добро разбиране на процесите и съдържанието на работата с младите хора със зрителни увреждания;
• Как да се използват помощните технологии при подготовката и извършването на неформалната образователна дейност;
• Развиване на увереността за започване на неформални дейности за младите хора със зрителни увреждания;
• Установяване и укрепване на връзките с участниците; Насърчаване на открита и честна комуникация, уважение към различията, взаимна подкрепа и активно участие.
Наръчникът е разработен с финансовата подкрепа на Европейския съюз като част от проекта „Erasmus 4VIP“, финансиран по програма „Еразъм+“.
Проектът „Еразъм за хора със зрителни увреждания“ има за цел да идентифицира нови начини, по които младите хора с увреждания, особено със зрителни увреждания, да се включат по-активно в различни социални и образователни дейности.
За постигането на тази цел, консорциумът по проекта, състоящ се от пет партньора от Румъния, Гърция, България, Северна Македония и Кипър, анализира реалния контекст на включване на младежи със зрителни увреждания в неформалните дейности. В резултат на това изследване партньорите формулираха редица препоръки, които трябва да бъдат адресирани, за да се увеличи участието на младежи със зрителни увреждания в редовни социални и образователни дейности на НПО и други институции, работещи в сферата на младежкото развитие. Използвайки тези препоръки като основа, партньорите по-късно създадоха този
Обучителен комплект и учебната програма, която младежките работници и младежките организации могат да използват за включване на млади хора с увредено зрение в неформални образователни дейности и международна мобилност.
Този Обучителен комплект отговаря на предизвикателството, пред което са изправени много хора със зрителни увреждания, когато участват в неформалното образование, тъй като младежките работници и обучителите не са достатъчно подготвени да помогнат на тази целева група да участва. Целта на Обучителния комплект е да предостави както концептуални, така и практически инструменти и ресурси, с които да се изследва и подходи към включването на лицата със
зрителни увреждания.
Обучителният комплект може да изтеглите тук.